ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Psikologjia Klinike dhe objekti i saj i studimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
psikoisa
Fillestar


Numri i postimeve : 3
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Psikologjia Klinike dhe objekti i saj i studimit   Tue Sep 16, 2008 3:51 am

Psikologjia klinike eshte nje shkence qe mirret me hulumtmin, testime te ndryshme psikike, identifikimin, diagnostifikimin dhe sherimin e semudjeve te mendjes se njeriut. Poashtu, psikologjia eshte nje shkence qe mirret me zgjedhjen e problemeve personale jetesore, konflikte familjare dhe probleme ciftesh me ane te psikotherapise dhe therapiave tjera te ndryshme. Psikologu klinik ka mbaruar doktoraten ne kete drejtim (4 vjete fakulltet, 4 vjete post-fakulltet dhe dy vjete praktike klinike me pacient).

Cka eshte dallimi mes Psikollogjise Klinike dhe Psikiatrise?

Te dy keto drejtime kane qellim sherimin e semudjeve psikike. Psikihatri perdor mdikamentet si menyre sherimi dhe kryesisht meret me sherimin e semudjeve me serioze si “schizophrenia.” Kjo discipline bazohet ne argumentet se semudjet psikike origjinojne nga truri i semure, systemi nervor dlhe tregullime te substancave kemikale ne systemin nevor. Mirepo, psikologot bazojne argumentet e tyre ne fakte, hulumtime dhe perfundime se semudjet psikike origjinojne ng traumat femirore, mugesa e dashurise dhe perkrahjes prinderore ne fazen femirore qe cojne ne deformimin e karakterit te nje personi. Psikologet miren me sherimin e gjitha semudjeve psikike, e vecanrisht me sherimin e semudjeve semudjet e diprsionit, te ankthit, fobiave te ndryshme, problemet e impotences dhe problemet failjare. Derisa psikohatri ben sherimin me medikamente, psikologu klinik bazon me sherimin duke i ndihmuar pacientit te korigjjoje traumat e te kaluares qe ndikojne ne problemet e perditeshme. Kjo arrihet me ane te psikotherapise, analizes se problemeve per te pranuar dhe kuptura problemet qe jane jashte vetedijes se tij (mendjes se pa ditur). Qellimi eshte qe pacienti te lirohet nga nga traumat, dhe mendimet negative per te jetura nje lete me te lumtur dhe per te realizur potencialin e tij personal.

Cilet jane semudjet psikike?

Sipas Sigmund Freud nje person eshte i shendosh kur ai ka aritur nje balance mes tre forcave kryesore, deshirave personale, sensit moral te tij dhe forcave te relaetit te tij si nje individe. Kjo do te thote se nje person eshte i semure psikiksht kur vetevetja e ti apo ego, cili eshte komandanti kryesor i nje individi nuk eshte nen kontrol te plote te forca te brendshme, por ai eshte be rob i deshira apo komadave te shumta qe ii sjellin atij pengesa ne zhvillin e nje identitei apo vetevete te vertet. Ne ato raste kur identiteti i tij personal eshte i dobet, apo eshte mbizoteruar nga forca e moralit apo deshirave te tij, keto individe mendohet te vuajne nga semudje psikike. Kjo do te thote ne te shumten e rasteve, njerezit vuajne nga nje veshtiresi apo semudje psikike. Me fjale tjera, kur nje individe nuk eshte i lumtur ne veteveten e tij, ne pune apo, ne marrethenie afersie dhe dashurie, ai vuan nga nje semudje mentale. Cilat jane keto veshtirsi apo semudje psikike? Disa nga keto semudje jane: Mood disorders, Anxiety disorders, Dissociative Disorders, Personality Disorders, Psychotic Disorders etjera dhe shume semudje psikike te tjera

Dituria Personale dhe Smundjet Psikike

Sigmund Freud dhe psikolog tjere na mesojne se shkaqet kryesore te semudjeve psikike jane si rezulltat i mugeses se diturise se vetevetes- emocioneve, deshirave dhe rastet tramatike, konflituale qe e kane origjinen nga e kaluara, mardhanjet femij-prinder. Ne menyre instinkte, pa vetedije njeriu mbrohet nga problemet, dobsirat e tij personalve dhe dhimbjet e tij per te mbrojtur vetebesimin tij dhe per te mbajtur nje imagj positive te vetes se tij. Ne kete menyre pra, personi i largohet realitet, anes negative te tij duke e mohuar ate. Mirepo, sa ma teper aij te largohet nga vetevetja e tij dhe problemet emocionale, aq me teper problemi do ta ndjeke ate ne jeten e perditshme. Mirepo, per fat te keq mohimi dhe shum menyra te tjera qe neriu perdor pre te ikur problemeve personale qe njihen si mbrojtje psikike (psychological defense mechanisms), jane operacione qe veprojne jashte vetedijes se tij (unconscious mind) qe zbulohen vetem me ane te psikotherapise/psikoanalizes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 39
Registration date : 24/05/2007

MesazhTitulli: Re: Psikologjia Klinike dhe objekti i saj i studimit   Tue Sep 16, 2008 9:44 pm

Njeri shume mire e ke spjegue .Flm shume
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://zakutelli.hotgoo.net
 
Psikologjia Klinike dhe objekti i saj i studimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Psikologjia dhe Parapsikologjia :: Psikologjin Klinike e Sportit dhe Organizative-
Kėrce tek: