ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kuptimi i jetės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 39
Registration date : 24/05/2007

MesazhTitulli: Kuptimi i jetės   Tue Sep 16, 2008 10:03 pm

Kuptimi i jetės ėshtė domethėnia vetjake qė njeriu i jep qenies sė tij nė jetėn qė bėn nė kėtė botė. Ēfarė kuptimi ka jeta si edhe pyetja pėrse jetojmė, janė pyetjet dhe ēėshtjet mė tė rėndėsishme, mė tė ndėrlikuara, dhe ndoshta mė tė vėshtirat qė kanė munduar dhe mundojnė ende jo vetėm njeriun qė nga lindja e tij, por edhe mistikėn, metafizikėn, filozofinė dhe shkencėn. Ka pėrgjigje tė mundėshme tė panumėrta mbi pyetjen e kuptimit tė jetės, madje janė dhėnė shumė pėrgjigje tė ndryshme qė rrjedhin nga teoritė shkencore, filozofike, teologjike dhe spirituale, por njė pėrgjigje vendimtare tė pajtueshme dhe tė pranueshme botėrisht pėr njeriun nga kėto degė tė diturisė njerėzore nuk ka ende.

Pyetja mbi kuptimin e jetės ėshtė e lidhur ngushtė me pyetje tė tjera si: “Cila ėshtė prejardhja e jetės?”, “Cili ėshtė qėllimi i jetės (sė njė njeriu)?”, “Ē“domethėnie ka jeta?” dhe “Ēfarė ėshtė e ēmueshme nė jetė?”

Pikėpamjet dhe botėkuptimet mbi kuptimin e jetės mund tė ndryshojnė nga njėri njeri tek tjetri gjatė jetės sė tyre.

Disa njerėz mendojnė se feja ėshtė e vetmja qė zotėron pėrgjigjen pėrfundimtare tė kėsaj pyetjeje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://zakutelli.hotgoo.net
 
Kuptimi i jetės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Psikologjia dhe Parapsikologjia :: Rregullat e Jetės-
Kėrce tek: