ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lidhja e dy kompjuterve ne nje server

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muli_usa
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 29
Ndodhet nė : n'Komun
Registration date : 06/09/2008

MesazhTitulli: Lidhja e dy kompjuterve ne nje server   Sat Sep 20, 2008 4:15 am

Si ti lidhim 2 Kompjuter me nje lidhje?

Lidhja e 2 kompjuterve ne nje server

Kablloja eshte e kryqezuar quhet "Cross over" nese deshiron ta blejsh ne dyqan ( Kompjuter Shop). Ne te dy anet e kabllos jane konektore te njejte RJ-45 vetem fijet jane te lidhura ndryshe.

Konfigurimi i kompjuterit te pare:
IP: 192.168.0.1
Subnet mask: 255.255.255.0

Konfigurimi i kompjuterit te dyte:
IP: 192.168.0.2 e ndryshon vetem nr. e fundit e ben 2
Subnet mask: 255.255.255.0

Ne te dy kompjuteret e shenon "workgroup-in" me emer te njejte dhe aktivizon file & print sharing

dhe nga ai cast do te jene dy kompjuter te lidhur ne nje server

_________________
___________________________________________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.faqjae-zez.tk
 
Lidhja e dy kompjuterve ne nje server
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ::Hacking Box:: :: Tutoriale & eBooks-
Kėrce tek: