ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Nė platformėn e IQ-sė tre automjete tė reja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muli_usa
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 29
Ndodhet nė : n'Komun
Registration date : 06/09/2008

MesazhTitulli: Nė platformėn e IQ-sė tre automjete tė reja   Tue Sep 23, 2008 8:22 pm

Nė platformėn e IQ-sė tre automjete tė reja

Pėr ultrakompaktin e ri IQ, qė ėshtė automjeti mė i vogėl me katėr ulėse, Toyota ka zhvilluar njė platformė tė re. Tani japonezėt paralajmėrojnė se me synim tė uljes sė shpenzimeve do ta shfrytėzojnė atė edhe pėr tre modele tė reja.
Automjeti i parė i cili do tė shfrytėzojė arkitekturėn e platformės sė re do tė jetė gjenerata e re e Yaris e cila do tė paraqitet rreth vitit 2011. Atė do ta pėrcjellė versioni hibrid e automjetit tė njėjtė, e nė Toyota pėrmendin edhe automjetin me shtatė ulėse i cili do tė duket si modeli i ri Insight nga prodhuesi Honda.

Duhet tė pranohet se Toyota nė platformėn e re ka ndėrtuar njė varg inovacionesh tė cilat kanė kushtuar para tė majme, nga diferenciali i lėvizur para motorit pėr hir tė hapėsirės mė tė madhe nė enterier deri tek rezervari mė i hollė i vendosur nėn ulėset e pasagjerėve.

Megjithatė, japonezėt besojnė se investimi i madh do tė duhej tu kthehej gjatė kohės sė ciklit prodhues tė gjeneratės IQ, nė tė mirė tė Toyotas dhe blerėsve.

_________________
___________________________________________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.faqjae-zez.tk
 
Nė platformėn e IQ-sė tre automjete tė reja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kėndi i Diskutimeve :: Lajme nga Vendi , Rajoni dhe Bota-
Kėrce tek: