ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Webfaqja e Kaspersky-t tė Malajzise hackohet, pėrdoruesit nė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muli_usa
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 29
Ndodhet nė : n'Komun
Registration date : 06/09/2008

MesazhTitulli: Webfaqja e Kaspersky-t tė Malajzise hackohet, pėrdoruesit nė   Tue Sep 23, 2008 8:40 pm

Webfaqja e Kaspersky-t tė Malajzise hackohet, pėrdoruesit nė rrezik?
Faqja zyrtare e Kaspersky-t tė Malajzisė , ėshtė hackuar dje nga njė cracker Turk .
Bashkė me tė , i njėjti cracker hackoi edhe faqen zyrtare "S.E.S online shop" (online dyqanin) dhe disa subdomaina te tjerė.
Sulmuesi raportoi patriotizmin si arsye pėr sulm dhe "SQL Injection" si rruge teknike e zhvillimit tė sulmit.

Te dyja webfaqeve u ishte ndėrruar faqja e parė , e poashtu edhe disa faqeve tjera sekondare.
Incidenti i cili solli me vete vetėm njė rrezim webfaqeje tė thjeshtė, mund tė kishte sjellur me vehte rrezik pėr pėrdoruesit e Kaspersky-t pėr arsye se nga tė dyja webfaqet , mund tė downloadohen trial versionet e Kaspersky-t.Teorikisht , sulmuesi mund tė kishte uploaduar verzione antivirusi tė trojanizuara , duke infektuar kėshtu pėrdoruesit qė do tė donin tė downloadonin antivirusin nga faqja e besuar e Kaspersky't.

_________________
___________________________________________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.faqjae-zez.tk
 
Webfaqja e Kaspersky-t tė Malajzise hackohet, pėrdoruesit nė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kėndi i Diskutimeve :: Lajme nga Vendi , Rajoni dhe Bota-
Kėrce tek: