ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 1.8 ZB tė dhėna deri nė vitin 2011

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 39
Registration date : 24/05/2007

MesazhTitulli: 1.8 ZB tė dhėna deri nė vitin 2011   Thu Sep 25, 2008 5:18 pm

1.8 ZB tė dhėna deri nė vitin 2011


"Bota Digjitale" nė vitin e kaluar ka pasur rreth 281 miliardė GigaBait tė dhėna, ku ēdo vit ka pasur rritje pėr 60%. Sipas hulumtimeve tė IDS ky numėr deri nė vitin 2011 do tė rritet nė 1.8 ZetaBait (1 Zeta Bajt ėshtė 1 me 21 zero pas). Nė vitin e kaluar me 281 miliardė GB secilit banor i ka takuar rreth 45 GB tė dhėna digjitale. Sipas IDC, thuhet se kjo "botė digjitale" e secilit njeri tani kalon tė gjitha sasitė e informatave digjitale qė secili mund tė krijojė vet. Kjo botė digjitale pėrfshin emrat nė evidentimet financiare, emrat nė listat e mailave, surfimi nė web apo edhe fotografitė tė bėra nga kamerat e aeroporteve apo edhe vendeet urbane. Informatat digjitale qė vet i krijojmė pėrfshijnė fotografitė qė i kemi bėrė vet, dėrgimi i mailave apo inēizimi i zėrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://zakutelli.hotgoo.net
 
1.8 ZB tė dhėna deri nė vitin 2011
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kėndi i Diskutimeve :: Lajme nga Vendi , Rajoni dhe Bota-
Kėrce tek: