ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Psikologjia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
b3sarti
Pregaditet per V.I.P
Pregaditet per V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 103
Ndodhet nė : ***Podujeva Town***
Registration date : 06/09/2008

MesazhTitulli: Psikologjia   Sat Sep 27, 2008 1:30 am

Fjala Psikologji pėr herė tė parė ėshtė paraqitur nė Angli mė 1693 por nuk ėshtė pėrdorur dhe nuk ėshtė kuptuar njė kohė tė gjatė deri nė vitet 1800. Ėshtė sinonim i pėrbėrė nga dy fjale greke "psiko" dhe "logos". Psiko nė origjinal nėnkupton frymėmarrje, por mė vone ėshtė nėnkuptuar si shpirt sepse frymėmarrja ėshtė indikuar shpirtit e cila ende nuk e ka lėshuar trupin. Nė mitologjinė greke Psiko ka qene njė grua e cila ka qenė nė marrėdhėnie dashurie me perėndinė e dashurisė Erosin. Ai ishte dashnor i saj por kishte njė kusht ndaj saj qė mos t'ia shikonte fytyrėn e tij kurrė. Por nga kurioziteti Psikoja njė natė vendosi njė qiri pėr t'ia shikuar fytyrėn nė momentin kur e kupton Erosi atėherė e magjeps atė. Pėr t'ia arritur ngadhėnjimit ėshtė dashur tė bej njė luftė te madhe me pėrplot rreziqe, por nė fund ajo ėshtė transformuar nė perėndeshė dhe i'u ėshtė bashkangjitur Erosit nė parajsė. Psika simbolizon shpirtin njerėzor.

Gjate shekullit tė shtatėmbėdhjetė kuptimi i fjalės psiko ėshtė shndėrruar nė kuptimin e mendjes. Logos njė fjalė tjetėr greke nėnkupton shkencėn ose arsyen. Sipas rrugėve Greke psikologjia njė kuptim mbi arsyen ose mbi mendjen, ose si thuhet sot studimi mbi mendjen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Psikologjia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Psikologjia dhe Parapsikologjia :: Psikologjin Klinike e Sportit dhe Organizative-
Kėrce tek: