ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Historia e Psikologjise

Shko poshtė 
AutoriMesazh
b3sarti
Pregaditet per V.I.P
Pregaditet per V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 103
Ndodhet nė : ***Podujeva Town***
Registration date : 06/09/2008

MesazhTitulli: Historia e Psikologjise   Sat Sep 27, 2008 1:32 am

Zanafilla e Psikologjis gjendet nė Antikė, sidomos tek veprat e Aristotelit tė cilat deri nė shekullin XIX luanin rol qendrorė. Pėrkufizimi i objektit studiues psikologjik pėr tė parėn herė u bė nga J.Locke nė vitin 1690 nė veprėn e tij mbi mėsimet shtesė asociative. Futja e metodave shkencore natyrore ndėr tė tjera nė sferėn e psikologjisė sė ndjenjave dhe shqisave (Psikofizika) pasojė nė shekullin XIX nga E. Hering, H. Helmholtz dhe G. T. Fechner dhe shkaktojė ndarjen e Psikologjisė si shkencė nė vete dhe Psikologjinė eksperimentale. Pas hapjes sė laboratorėve pėr psikologji nė Evropė erdh deri pėrkufizimi i saj. Me kėtė teoritė tradicionale substanciale u zėvendėsuan nga teoritė e aktualitetit dhe ato shpirtėrore dhe Psikologjia pėrkufizohej si shkencė e vetėdijes.

Si kundėrpėrgjigje e shkencės natyrore eksperimentale tė Psikologjisė, nė fillim tė shekullit XX-tė krijua botėkuptimi pėr njė Psikologji si shkencė orientuar. Kjo rrymė i kundėrshtonte shpjegimet e rastit tė dukurive psikologjike dhe nė vend tė kėtyre vendoste metodat eksperimentale tė tė shfaqje shpirtėrore ose njė pėrjetimi intuitiv. Nė kėtė rast Psikologjia paraqite si shkencė e pėrjetimeve.

Sot, pikėpamjet e shkollave tė mėdha tradicionale tė psikologjisė luajnė rolė tė a rėndėsishėm nė strukturėn e Psikologjisė. Njėsimi i psikologjisė si shkencė vije pas shumė pėrpjekjeve pėr tė pėrfshirė shpjegimet e dukurive psikologjike nė lėmi tė ndryshme si bie fjala edhe tė teorive tė informacionit dhe tė kibernetikės. Me kėto pėrfshirje ėshtė mundėsuar shpjegimi i ndryshimit tė marrėdhėnieve nė drejtimet dhe rrethinėn nė funksion tė kohės.

Teoritė qendrore tė kohės sė re janė teoria e agresiviteteve, e konflikteve dhe studimi i inteligjencės. Psikologjia praktike funksionon pėrbrenda hapėsirave tė Psikologjisė sė aplikueshme me lėmit kryesore tė diagnozės (Psikolog i pėrgjithshėm), kėshillimit (b.f. kėshilltar i profesionit) dhe terapisė (Psikoterapeuti). Pėr kėto lėmi parakusht ėshtė studimi i gjatė 8-10 semestra nė ndonjė shkollė tė lartė tė shkencave
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Historia e Psikologjise
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Psikologjia dhe Parapsikologjia :: Psikologjin Klinike e Sportit dhe Organizative-
Kėrce tek: