ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sulmet mė tė shumta tė hakerėve vijnė nga SHBA-ja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muli_usa
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 29
Ndodhet nė : n'Komun
Registration date : 06/09/2008

MesazhTitulli: Sulmet mė tė shumta tė hakerėve vijnė nga SHBA-ja   Sat Sep 27, 2008 10:24 pm

Sulmet mė tė shumta tė hakerėve vijnė nga SHBA-ja

Ekspertėt e sigurisė nga SecureWorks kanė publikuar tė dhėnat mbi shtetet prej tė cilave mė sė shpeshti vijnė sulmet e hakerėve. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė vendin e parė, derisa Kina ėshtė ajo qė pason.

Tė dhėnat e publikuara kanė tė bėjnė me periudhėn e parė tė vitit 2008, mirėpo dyshojmė se diē do tė ndryshojė deri nė fund tė kėtij viti.

Sipas tė dhėnave tė SecureWorks, nga SHBA-ja gjatė periudhės tė pėrmendur kohore kanė ardhur 20.6 milionė tentime tė sulmeve tė hakerėve, derisa nga kompjuterėt nė Kinė nė periudhėn e njėjtė kohore janė shėnuar 7.7 milionė tentime.

Nė pjesėn tjetėr tė listės sė publikuar janė gjetur Brazili (rreth 167.000 tentime tė sulmit), Koreja e Jugut (162.300), Polonia (153.200), Japonia (142.300), Rusia (130.600), Tajvani (125.000), Gjermania (110.500) si dhe Kanadaja me 107.500 tentime tė sulmeve tė hakerėve.

Ekspertėt e SecureWorks pėrkujtojnė pėrdoruesit qė tė pėrdorin versionet mė tė fundit tė shfletuesve tė internetit dhe sistemeve operative, baza tė azhurnuara tė mekanizmave anti-virus dhe anti-spyware si dhe tu pėrmbahen udhėzimeve tė rekomanduara tė sigurisė pėr faqet e panjohura tė cilat i vizitojnė, tė mos hapin bashkėngjitjet brenda e-mailave nga dėrguesit e panjohur e kėshtu me radhė.

www.secureworks.com

_________________
___________________________________________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.faqjae-zez.tk
 
Sulmet mė tė shumta tė hakerėve vijnė nga SHBA-ja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kėndi i Diskutimeve :: Lajme nga Vendi , Rajoni dhe Bota-
Kėrce tek: