ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Skandaloze! Hackerat Serb sulmojne web sitet e ministrive sh

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muli_usa
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 29
Ndodhet nė : n'Komun
Registration date : 06/09/2008

MesazhTitulli: Skandaloze! Hackerat Serb sulmojne web sitet e ministrive sh   Wed Oct 22, 2008 6:56 pm

Skandaloze!!!!!

Hackerat Serb sulmojne web sitet e ministrive shqiptare!!
Eshte skandaloze te mendosh se adresa web shqiptare te ministrive vazhdojne te qendrojne me muaj te tere te hack-eruera dhe askush nuk merr asnje mase per ti levizur ato. Mire qe qeveria shqiptare nuk ka nje zyre per administrimin e sigurise se adresave web te tyre por ajo qe ben pershtypje se qeveria e ka pasur si moton e saj kryesore "Shqiptaret ne moshen e internetit".

Un i sugjeroj qeverise qe para se te fuse shqiptaret ne boten e internetit duhet te hyje ajo. Ne fakt, edhe legjislacioni shqiptare nuk parashikon krimet kibernetike, pra me ane te kompjuterit. Mjafton te sjell ne mendje nje hacker shqiptare i cili blinte bileta falas kompanise "Belle air" ku edhe pse emri i tij u be publik ai nuk u arrestua. Mungesa legjislative ka lidhje me mungesen e eksperteve ne kete fushe.

Adresat web te ministrive kane qene shpesh ne shenjestren e hackerave serb, kjo per arsye te urrejtjes qe serbet kane ndaj shqiptareve; megjithate lufta kibernetike thellohet edhe me shume kur hackera shqiptare kane sulmuar vazhdimisht adresa serbe, ndaj kjo mund te quhet si nje pergjigje-kunder-pergjigje.

Ne vendet evropiane sulmi i nje adrese qeveritare eshte krim dhe denohet penalisht, keshtuqe shqiperia mund te quhet nje parajse per hackerat, piraterine dhe cdo gje te jashteligjshme qe ka lidhje me internetin.Adresa web te ministrive qe jane (ose vazhdojne) hackeruar:http://www.tradoc.mil.al/doc/Nje faqe e Ministrise se Punes dhe Shanseve te Barabarta ka muaj te tere qe eshte ne kete gjendje

http://www.shssh.gov.al/awstats/

_________________
___________________________________________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.faqjae-zez.tk
 
Skandaloze! Hackerat Serb sulmojne web sitet e ministrive sh
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kėndi i Diskutimeve :: Lajme nga Vendi , Rajoni dhe Bota-
Kėrce tek: