ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Samsung blen kompaninė SanDisk

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muli_usa
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 29
Ndodhet nė : n'Komun
Registration date : 06/09/2008

MesazhTitulli: Samsung blen kompaninė SanDisk   Wed Sep 10, 2008 2:28 pm

Samsung blen kompaninė SanDisk

Samsung, kompania teknologjike e Koresė Jugore, ka deklaruar se ka ndėrmend tė blejė prodhuesin amerikan tė memorieve flash - SanDisk.Ēmimi i SanDisk, kompanisė sė specializuar pėr prodhimin e memorieve flash pėr kompjuterė dhe pajisjeve tjera elektronike do tė sillet rreth tre miliardė dollarė, ka deklaruar James Chung, zėdhėnės i kompanisė Samsung dhe ka shtuar se kjo blerje, nėse realizohet, do tė jetė mė e madhja nė historinė e Samsungut.

Me blerjen e SanDiskut, Samsung do tė forcojė konkurrencėn dhe pozitėn e saj nė treg nė krahasim me konkurrentin kryesor nė prodhimin e ēipave, Toshiba. Aktualisht pjesėmarrja e Samsungut nė prodhimin e ēipave NAND ėshtė rreth 42 pėr qind nė tregun global derisa pjesėmarrja e Toshibas ėshtė vetėm 27.5 pėr qind.

Investimi nė blerjen e ScanDisk rreth tre miliardė dollarė do t’i kthehet Samsungut brenda njė periude tė shkurtėr kohore duke marrė parasysh sė Samsung ēdo vit i ka paguar SanDiskut rreth 400 deri nė 500 milionė dollarė pėr shfrytėzimin e teknologjive tė saj tė patentuara. Profiti i Samsungut ėshtė rritur gjatė tremujorit tė dytė pėr 51 pėr qind, nė 2.12 miliardė dollarė, derisa shitja e pėrgjithshme ėshtė rritur pėr 24 pėr qind, respektivisht, 18 miliardė dollarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.faqjae-zez.tk
 
Samsung blen kompaninė SanDisk
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kėndi i Diskutimeve :: Lajme nga Vendi , Rajoni dhe Bota-
Kėrce tek: